Pokyny pre prevenciu
Identifikácia zraniteľných cieľov
Contents
Očakávané určenie potenciálnych cieľov akcií organizovaného zločinu alebo teroristických útokov zostáva hlavným cieľom prevencie v rámci analytického rámca Kocky. S cieľom uprednostniť konkrétne nastavenia na základe posúdenia rizika (t. j. očakávaná strata + zraniteľnosť), Clarke a Newman zaviedli súbor faktorov, ktoré pomáhajú pri vyhodnocovaní zraniteľnosti takýchto miest[1].
Týmito faktormi sú:
Odhalené sa vzťahuje na schopnosť miesta priťahovať pozornosť a byť viditeľným pre okolité oblasti alebo vynikať akýmkoľvek spôsobom. Ciele, ktoré „vytŕčajú“, sú zraniteľnejšie ako miesta skryté medzi ostatnými budovami alebo štruktúrami.
Životne dôležité ciele sú také, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu v každodennom správaní spoločnosti. Miesta, ktoré sú životne dôležité, zahŕňajú zdroje dodávok vody a potravín, elektrické siete a dopravné systémy. Neschopnosť ktoréhokoľvek z týchto miest správne fungovať výrazne brzdí funkčnosť komunity. Tieto ciele priťahujú pozornosť teroristov z dôvodu ich schopnosti spôsobiť chaos, keď sú nefunkčné.
Kultové, kultové odkazujú na symbolickú hodnotu konkrétneho miesta. Symboly, ktoré predstavujú moc a jednotu národa, sú atraktívne pre teroristov, ktorí sa snažia obrazne narušiť silu krajiny. Medzi príklady kultových miest patrí Socha slobody alebo Biely dom.
Medzi legitímne ciele patria tie, ktoré prinesú pozitívnu reakciu stúpencov teroristov alebo teroristických organizácií. V súlade s myšlienkou, že teroristi sú racionálnymi bytosťami, snažia sa maximalizovať pozitívne umocnenie a vyhnúť sa odsúdeniu alebo negatívnym dôsledkom. Teroristi preto hľadajú ciele, ktoré sa budú považovať za legitímne, medzi ktoré zvyčajne patria miesta, kde sídlia vojenskí a vládni úradníci. Za nelegitímne ciele by sa považovali miesta, v ktorých sa nachádzajú deti alebo bezbranné osoby.
Zničiteľné odkazuje na schopnosť zničiť cieľ/miesto alebo zabiť cieľovú osobu. Aj keď sú všetky ciele nejakým spôsobom zničiteľné, niektoré lokality sú odolnejšie ako iné a niektoré osoby sú viac chránené ako iné. Zničiteľný prvok sa teda týka „množstva a dostupnosti zbraní potrebných na zničenie cieľa“ (Boba, 2009, s. 14). Ciele, ktoré by vyžadovali veľké množstvo ťažko dostupných zbraní, by mohli byť pre teroristov menej atraktívne ako cieľ, ktorý by bolo možné zničiť pomocou ľahko dostupných konvenčných zbraní.
Medzi obývané ciele patria tie, v ktorých sa nachádza veľké množstvo ľudí. Teroristi sa charakteristicky snažia ublížiť čo najväčšiemu počtu ľudí, aby posilnili svoj účel (zvýšiť strach, zvýšiť legitimitu atď.). Miesta s vysokou hustotou obyvateľstva poskytujú teroristom najväčšie príležitosti na to, aby spôsobili veľké škody a vyvolali strach medzi cieľovou komunitou. Prvok obývanosti závisí od načasovania, pretože niektoré miesta môžu byť veľmi obsadené iba v určitých časoch v priebehu dňa alebo v určitých obdobiach roka. Napríklad v športovej aréne sa nachádzajú desiatky tisíc ľudí na kompaktnom mieste, ale iba počas športovej udalosti. Miesta s väčšou obývanosťou budú zraniteľnejšie než tie s menšou obývanosťou.
Blízkosť označuje vzdialenosť daného miesta od domova teroristu alebo od príbytku teroristickej organizácie. Teória modelu kriminality a kriminologické štúdie zdôraznili, že páchatelia uprednostňujú ciele, ktoré sú bližšie k domovu a zriedka cestujú na veľké vzdialenosti aby spáchali trestné činy. Táto teória platí pre terorizmus v tom zmysle, že teroristi uprednostňujú príležitosti na miestach, ktoré poznajú a ktoré vyžadujú menej cestovania. Na ciele, ktoré sú blízko domova, sa nielen ľahšie útočí, ale sa z nich aj ľahšie uniká. Clarke a Newman naznačujú, že tento prvok má najväčší význam pre domáci terorizmus, keď je jurisdikcia väčšia. Pri zahraničnom terorizme sú všetci teroristi pomerne vzdialení.
Medzi ľahké ciele patria tie, ktoré sú slabo chránené alebo sú prístupné verejnosti. Poukazuje na úsilie potrebné na získanie prístupu k miestam na základe poskytnutých bezpečnostných opatrení. Napríklad pri nedávnych teroristických útokoch bolo pre domácich teroristov ľahké umiestniť tlakovú varnú bombu do cestovnej tašky a nechať ju na rušnej verejnej ulici počas bostonského maratónu v roku 2013. Oveľa ťažšie by bolo získať prístup k federálnej budove a vykonať rovnaký čin.. Nedostatok bezpečnostných opatrení a prístupnosť znižuje požadované úsilie a zvyšuje ľahkú orientáciu na konkrétne miesto.
[1] Nasledujúci opis je prevzatý od Stacy Paton, EVIL DONE Vulnerability Assessment: Examining Terrorist Targets, Thesis Submitted to the Faculty of The College for Design and Social Inquiry in Partial Fulfillment of the Requirements for he Degree of Master of Science, Florida Atlantic University Boca Raton, Florida, December 2013,str. 27-31