Pokyny pre prevenciu
Prostredia
Contents
Pre nadpis PROSTREDIE zvažujeme 10 parametrov a príslušné premenné:
Rezidenčné – Miesta, v ktorých ľudia bývajú. Príkladmi sú domy, byty a hotelové izby.
Rekreačné – Miesta, kam sa ľudia chodia zabávať. Príkladmi sú krčmy, nočné kluby, reštaurácie, kiná, ihriská a parky.
Náboženské – mešity, kostoly, synagógy, modlitebne, atď.
Kancelárie a výroba – Pod týmto nadpisom sú uvedené rôzne kategórie SCP. Miesta úradníckej práce, kde medzi pracovníkmi a širokou verejnosťou existuje malá osobná interakcia. Vládne a obchodné zariadenia sú často tohto typu, vrátane policajných a vojenských zariadení. Prístup na tieto miesta je často obmedzený. Tieto miesta však zahŕňajú aj tradičnú kategóriu SCP „maloobchod“ (Miesta na vstup zákazníkov pešo alebo vozidlami) a „Priemyselné“ (Miesta na spracovanie tovaru). Príkladmi sú továrne, sklady, zariadenia na triedenie balíkov) a „poľnohospodárske“ (miesta na pestovanie plodín a chov zvierat).
Vzdelávacie – Miesta vzdelávania alebo štúdia vrátane stredísk dennej starostlivosti, škôl, univerzít, knižníc a kostolov.
Ľudské služby – miesta, kam ľudia chodia, keď niečo nie je v poriadku. Príkladmi sú súdy, väzenia, policajné stanice, nemocnice a niektoré strediská protidrogovej liečby.
Kritické infraštruktúry a verejné cesty – Kritické infraštruktúry sú definované v smerniciach EÚ, zatiaľ čo verejné cesty zahŕňajú všetky trasy spájajúce všetky ostatné prostredia. Príkladom sú cesty a diaľnice, chodníky a cyklistické chodníky, príjazdové cesty a parkovacie miesta. Doprava – Miesta hromadného pohybu ľudí. Patria sem autobusy, autobusové stanice a autobusové zastávky, lietadlá a letiská, vlaky a vlakové stanice, trajekty a trajektové terminály a námorné parníky a móla. Otvorené/prechodné – oblasti bez konzistentného alebo pravidelného určeného použitia. Od parkov sa líšia tým, že nie sú určené na rekreáciu, hoci ľudia ich môžu používať na tento účel.
Prechodné oblasti – zahŕňajú imigračné centrá, opustené nehnuteľnosti a staveniská, zariadenia, v ktorých žijú alebo bývajú bezdomovci, zruinované obchodné priestory a sídla.
Vojnové a prechodné územia – zahŕňajú vojnové zóny, zlyhané štáty, prechodné oblasti, povstalecké kontexty, oblasti pod vojenskou okupáciou a cesty k týmto miestam. Táto kategória je relevantná pre zahraničných bojovníkov a zahraničných teroristických bojovníkov.
Virtuálne priestory – sem patrí internet a celý kybernetický priestor.